flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Увага, суд перейменовано з Червонозаводський районний суд м. Харкова

Статистичний огляд щодо розгляду деяких категорій справ про адміністративні правопорушення у 2024 році

08 травня 2025, 15:46

У 2024 році зберігалася тенденція збільшення кількості справ, які надходили на розгляд суду, у порівнянні зі звітними періодами до повномасштабного вторгнення рф на територію України.

Так, у 2021 році до суду надійшло, зокрема, 2731 справ (протоколів) про адміністративні правопорушення, в той час як за 2024 рік суд отримав 4718 таких справ.

Що стосується окремих категорій справ про адміністративні правопорушення, які надійшли до суду у 2024 році, то найбільшу кількість з них займають ті, що стосуються притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 130 та статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.*

Отже, за минулий рік до суду було подано 714 протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені ст.130 КУпАП, що становить 15 відсотків від усіх справ про адміністративні правопорушення, отриманих судом у 2024 році.

За вказаний період суд розглянув 719 таких справ (з урахуванням залишку справ за попередній період).

У 64 справах особи, які притягалися до адміністративної відповідальності, оскаржили рішення суду до апеляційної інстанції.

З них за результатами розгляду апеляційним судом залишено без змін 33 постанови, скасовано 3 постанови та змінено 2 постанови суду першої інстанції.

Треба зазначити, що збільшення кількості цієї категорії справ має місце не тільки на території юрисдикції Основ'янського районного суду міста Харкова. На жаль, це загальна тенденція по регіону.

Непоодинокі випадки, коли одні й ті ж особи неодноразово притягаються до адміністративної відповідальності за керування транспортними засобами у стані сп'яніння та/або за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння. І попри це, будучи позбавлені права керування транспортними засобами, продовжують керувати транспортними засобами та вчиняти аналогічні правопорушення. Такі дії містять ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 382 Кримінального кодексу України, тобто невиконання судового рішення.

У відповідь на такі випадки поступово формується судова практика застосування правил статті 253 КУпАП, згідно з якою якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

Як приклад відповідних постанов можна навести рішення, тексти яких розміщені у Єдиному державному реєстрі судових рішень:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/116822604#

https://reyestr.court.gov.ua/Review/118779085

Крім того, від початку повномасштабної військової агресії рф проти України суд розглядає велику кількість нової для себе категорії справ – справи  про військові адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені статтею 172-20 КУпАП.

У 2024 році до суду надійшло 2 366 таких справ, що становить 50 відсотків від усієї кількості справи про адміністративні правопорушення, які були отримані судом за вказаний період.

З них суд розглянув 2 243 справи, з яких 9 були переглянуті апеляційним судом за скаргами осіб, що притягалися до адміністративної відповідальності.

За результатами розгляду апеляційним судом залишено без змін  4 постанови та скасовано 1 постанову.

*Стаття 130 КУпАП «Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції»

Стаття 172-20 КУпАП «Розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів» (суб'єктами є військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти).

 

Суддя-спікер Основ'янського районного суду міста Харкова - Ірина БЛАГА